Kaufhaus – relacja z Rudy Śląskiej

W ostatni weekend delegacja mieszkańców Księżego Młyna (panie Bożena Spiżyk i Alicja Dobruchowska) udała się na osiedla Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Oczywiście nie bez powodu – jako autorki wystawy „Księży Młyn – dzielnica kreatywna czy osiedle zdegradowane” były gośćmi specjalnymi jej otwarcia na Kaufhausie.

Najpierw kilka słów o samym osiedlu – jest to, podobnie jak Księży Młyn, osiedle przyfabryczne (w tym wypadku powstało przy Hucie Pokój), składające się z domów familijnych, zwanych tam familokami oraz potężnego budynku handlowo usługowego, od którego osiedle wzięło nazwę. Obecnie osiedle boryka się z wieloma problemami, które mamy również na Księżym Młynie – degradacją społeczną, dużym bezrobociem, alkoholizmem, wykluczeniem społecznym. Nienajlepszy jest również stan techniczny budynków, swoje robią też szkody górnicze.

Mimo tego miejscowa społeczność stara się poprawić swój los. We współpracy z miejscowym Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który prowadzi Program Aktywizacji Lokalnej od roku 2008 mieszkańcy osiedla  zaczęli się samoorganizować. Własnymi siłami porządkują osiedle, przylegający do niego park, sami malują klatki schodowe swoich budynków w ramach tzw. prac społecznie użytecznych – Miasto poprzez MOPS przekazuje pieniądze na materiały i narzędzia, a mieszkańcy wykonują te prace nieodpłatnie. Efekty widać na każdym kroku – osiedle jest zadbane, schludne i czyste.

Otwarcie naszej księżo młyńskiej wystawy było na Kaufhausie sporym wydarzeniem, które przyciągnęło uwagę tak mieszkańców, jak i urzędników – jej otwarcie uświetniła sama pani Prezydent Rudy Śląskiej, p. Grażyna Dziedzic. Pojawiły się też lokalne media, w tym telewizja.

Przyjęcie, jakie zgotowano naszej małej delegacji było niezwykle miłe – zostaliśmy podjęci tradycyjnym, śląskim domowym obiadem, oprowadzono nas też po osiedlu i po całej Rudzie Śląskiej, pokazując najważniejsze zabytki miasta.

Atmosfera spotkania była niezwykle przyjazna i żal było tak szybko opuszczać gościnne progi, ale PKP było nieubłagane – jeśli chcieliśmy jeszcze tego samego dnia być w Łodzi, to musieliśmy już o godz. 15 być na dworcu w Katowicach.

Nasza wystawa będzie dostępna na Kaufhausie do końca marca, potem w ramach wymiany mieszkańcy Kaufhausu przywiozą swoją, bardzo podobną wystawę do nas – tym razem prezentującą Kaufhaus. Bardzo się cieszymy na tę wizytę i już mamy nadzieję, że nasi goście wyniosą równie miłe wrażenie z Łodzi, jak my z Rudy Śląskiej.

Pełną relację fotograficzną z wyjazdu autorstwa Alicji Dobruchowskiej można obejrzeć w naszej galerii.

2 komentarze do “Kaufhaus – relacja z Rudy Śląskiej”

  1. Księży Młyn w Rudzie Śląskiej | Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - oddział w Łodzi Says:

    […] Relacja dostępna jest na stronie projektu http://www.naszksiezymlyn.pl. […]

  2. Nasz Księży Młyn» » Goście z Kaufhausu i zaproszenie na przejazd Trambusem Says:

    […] najbliższą niedzielę, 3 lipca w ramach rewizyty po odwiedzinach w Rudzie Śląskiej przyjadą do Łodzi mieszkańcy tamtejszego osiedla […]

Dodaj odpowiedź